Irregular Verb ir = to go    | Grammar Index |
Also see Regular Portuguese Verbs (full conjugations chart for regular Portuguese verbs ending in -ar, -er and -ir as well as a quick conjugation chart), Some Irregular Portuguese Verbs (full conjugation chart for many important Portuguese irregular verbs) and Definitions of Verb Forms (definitions of the different verb forms)

View the list of singular and plural subject pronouns and/or the notations used here before proceeding.

IMPERSONAL: ir = to go

PERSONAL INFINITIVE: (me to go)

[A Personal Infinitive per se is NOT PRESENT in English. In English, a Personal Infinitive is usuallly formed with the aid of the preposition for as in "He wished (for) me to go."

(eu) ir = "... (for) me to go."

(p) (tu) ir + es = ires = "... (for) thou to go."

(ele, ela, você, o senhor, a senhora, a senhorita) ir = "... (for) him/her/you to go."

(nós) ir + mos = irmos = "... (for) us to go."

(p) (vós) ir + des = irdes = "... (for) ye to go."

(eles, elas, vocês, os senhores, as senhoras, as senhoritas) ir + em = irem = "... (for) them to go."

PARTICIPLE and GERUND: (gone, going)

PARTICIPLE (PARTICÍPIO) = ido (gone)

GERUND (GERÚNDIO) = indo (going)

INDICATIVE MOOD (SIMPLE)

PRESENT INDICATIVE: (I go)

(eu) vou = (I go)

(p) (tu) vais = (thou go)

(ele, ela, você, o senhor, a senhora, a senhorita) vai = (he/she/you goes/go)

(nós) vamos = (we go)

(p) (vós) ides = (ye go)

(eles, elas, vocês, os senhores, as senhoras, as senhoritas) vão = (they go)

IMPERFECT INDICATIVE: (I was going, I used to go)

(eu) ia = (I was going, I used to go)

(p) (tu) ias = (thou were going, thou used to go)

(ele, ela, você, o senhor, a senhora, a senhorita) ia = (he/she/you was/were going, he/she/you used to go)

(nós) íamos = (we were going, we used to go)

(p) (vós) íeis = (ye were going, ye used to go)

(eles, elas, vocês, os senhores, as senhoras, as senhoritas) iam = (they were going, they used to go)

PRETERIT INDICATIVE: (I went)

(eu) fui = (I went)

(p) (tu) foste = (thou went)

(ele, ela, você, o senhor, a senhora, a senhorita) foi = (he/she/you went)

(nós) fomos = (we went)

(p) (vós) fostes = (ye went)

(eles, elas, vocês, os senhores, as senhoras, as senhoritas) foram = (they went)

PLUPERFECT INDICATIVE: (I had gone)

(3rd person plural preterit indicative = foram - ram = fo + ra/ras/ra/ramos/reis/ram)

(eu) foram - ram = fo + ra = fora = (I had gone)

(p) (tu) foram - ram = fo + ras = foras = (thou had gone)

(ele, ela, você, o senhor, a senhora, a senhorita) foram - ram = fo + ra = fora = (he/she/you had gone)

(nós) foram - ram = for + ramos = fôramos = (we had gone)

(p) (vós) foram - ram = fo + reis = fôreis = (ye had gone)

(eles, elas, vocês, os senhores, as senhoras, as senhoritas) foram - ram = fo + ram = foram = (they had gone)

SIMPLE FUTURE INDICATIVE: (I will/shall go)

(Infinitive of verb ir + ei/ás/á/emos/eis ão)

(eu) ir + ei = irei = (I will/shall go)

(p) (tu) ir + á = irá = (thou will go)

(ele, ela, você, o senhor, a senhora, a senhorita) ir + á = irá = (he/she/you will go)

(nós) ir + emos = iremos = (we will/shall go)

(p) (vós) ir + eis = ireis = (ye will go)

(eles, elas, vocês, os senhores, as senhoras, as senhoritas) ir + ão = irão = (they will go)

INDICATIVE MOOD (COMPOUND)

PRESENT PERFECT INDICATIVE: (I have gone, I have been going)

(Present Indicative of the helping verb ter = to have + participle of verb ir = ido)

(eu) tenho ido = (I have gone, I have been going = eu tenho estado indo)

(p) (tu) tens ido = (thou have gone, thou have been going = tu tens estado indo)

(ele, ela, você, o senhor, a senhora, a senhorita) tem ido = (he/she/you has/have gone, he/she/you has/have been going = ele, ela, você, o senhor, a senhora, a senhorita tem estado indo)

(nós) temos ido = (we have gone, we have been going = nós temos estado indo)

(p) (vós) tendes ido = (ye have gone, ye have been going = vós tendes estado indo)

(eles, elas, vocês, os senhores, as senhoras, as senhoritas) têm ido = (they have gone, they have been going = eles, elas, vocês, os senhores, as senhoras, as senhoritas têm estado indo)

PLUPERFECT INDICATIVE: (I had gone)

(Imperfect Indicative of the helping verb ter = to have + participle of verb ir = ido)

(eu) tinha ido = (I had gone)

(p) (tu) tinhas ido = (thou had gone)

(ele, ela, você, o senhor, a senhora, a senhorita) tinha ido = (he/she/you had gone)

(nós) tínhamos ido = (we had gone)

(p) (vós) tínheis ido = (ye had gone)

(eles, elas, vocês, os senhores, as senhoras, as senhoritas) tinham ido = (they had gone)

FUTURE PERFECT INDICATIVE: (I will/shall have gone)

(Future Indicative of the helping verb ter = to have + participle of verb ir = ido)

(eu) terei ido = (I will/shall have gone)

(p) (tu) terás ido = (thou will have gone)

(ele, ela, você, o senhor, a senhora, a senhorita) terá ido = (he/she/you will have gone)

(nós) teremos ido = (we will/shall have gone)

(p) (vós) tereis ido = (ye will have gone)

(eles, elas, vocês, os senhores, as senhoras, as senhoritas) terão ido = (they will have gone)

SUBJUNCTIVE MOOD (SIMPLE)

(The SUBJUNCTIVE occurs in the DEPENDENT CLAUSE of a sentence)

PRESENT SUBJUNCTIVE: (I may go)

(eu) = (I may go)

(p) (tu) vás = (thou may go)

(ele, ela, você, o senhor, a senhora, a senhorita) = (he/she/you may go)

(nós) vamos = (we may go)

(p) (vós) vades = (ye may go)

(eles, elas, vocês, os senhores, as senhoras, as senhoritas) vão = (they may go)

IMPERFECT SUBJUNCTIVE: (I might go)

(3rd person plural preterit indicative = foram - ram = fo + sse/sses/sse/ssemos/sseis/ssem)

(eu) foram - ram = fo + sse = fosse = (I might go)

(p) (tu) foram - ram = fo + sses = fosses = (thou might go)

(ele, ela, você, o senhor, a senhora, a senhorita) foram - ram = fo + sse = fosse = (he/she/you might go)

(nós) foram - ram = fo + ssemos = fôssemos = (we might go)

(p) (vós) foram - ram = fo + sseis = fôsseis = (ye might go)

(eles, elas, vocês, os senhores, as senhoras, as senhoritas) foram - ram = fo + ssem = fôssem = (they might go)

FUTURE SUBJUNCTIVE: NO DEFINITE FORM IN ENGLISH -- Present and Past Subjunctive and Conditional forms are employed to express Future Subjunctive (if I were to go, if I would/should go, if I may go, if I might go)

(3rd person plural preterit indicative = foram - ram = fo + r/res/r/rmos/rdes/rem)

(eu) foram - ram = fo + r = for = (if I were to go, if I would/should go, if I may go, if I might go)

(p) (tu) foram - ram = fo + res = fores = (if thou were to go, if thou would go, if thou may go, if thou might go)

(ele, ela, você, o senhor, a senhora, a senhorita) foram - ram = fo + r = for = (if he/she/you were to go, if he/she/you would go, if he/she/you may go, if he/she/you might go)

(nós) foram - ram = fo + rmos = formos = (if we were to go, if we would/should go, if we may go, if we might go)

(p) (vós) foram - ram = fo + rdes = fordes = (if ye were to go, if ye would go, if ye may go, if ye might go)

(eles, elas, vocês, os senhores, as senhoras, as senhoritas) foram - ram = fo + rem = forem = (if they were to go, if they would go, if they may go, if they might go)

SUBJUNCTIVE MOOD (COMPOUND)

(The SUBJUNCTIVE occurs in the DEPENDENT CLAUSE of a sentence)

PRESENT PERFECT SUBJUNCTIVE: (I may have gone)

(Present Subjunctive of the helping verb ter = to have + participle of verb ir = ido)

(eu) tenha ido = (I may have gone)

(p) (tu) tenhas ido = (thou may have gone)

(ele, ela, você, o senhor, a senhora, a senhorita) tenhas ido = (he/she/you may have gone)

(nós) tenhamos ido = (we may have gone)

(p) (vós) tenhais ido = (ye may have gone)

(eles, elas, vocês, os senhores, as senhoras, as senhoritas) tenha ido = (they may have gone)

PLUPERFECT SUBJUNCTIVE: (I might have gone)

(Imperfect Subjunctive of the helping verb ter = to have + participle of verb ir = ido)

(eu) tivesse ido = (I might have gone)

(p) (tu) tivesses ido = (thou might have gone)

(ele, ela, você, o senhor, a senhora, a senhorita) tivesse ido = (he/she/you might have gone)

(nós) tivéssemos ido = (we might have gone)

(p) (vós) tivésseis ido = (ye might have gone)

(eles, elas, vocês, os senhores, as senhoras, as senhoritas) tivessem ido = (they might have gone)

FUTURE PERFECT SUBJUNCTIVE: NO DEFINITE FORM IN ENGLISH -- Present and Past Subjunctive and Conditional forms are employed to express Future Subjunctive (if I were to go, if I would/should have gone, if I may have gone, if I might have gone)

(Future Subjunctive of the helping verb ter = to have + participle of verb ir = ido)

(eu) tiver ido = (if I were to go, if I would/should have gone, if I may have gone, if I might have gone)

(p) (tu) tiveres ido = (if thou were to go, if thou would have gone, if thou may have gone, if thou might have gone)

(ele, ela, você, o senhor, a senhora, a senhorita) tiver ido = (if he/she/you were to go, if he/she/you would have gone, if he/she/you may have gone, if he/she/you might have gone)

(nós) tivermos ido = (if we were to go, if we would/should have gone, if we may have gone, if we might have gone)

(p) (vós) tiverdes ido = (if ye were to go, if ye would have gone, if ye may have gone, if ye might have gone)

(eles, elas, vocês, os senhores, as senhoras, as senhoritas) tiverem ido = (if they were to go, if they would have gone, if they may have gone, if they might have gone)

CONDITIONAL MOOD

(The Conditional is called the preterit future in Portuguese)

(SIMPLE): (I would/should go)

(Infinitive of verb ir + ia/ias/ia/íamos/íeis/iam)

(eu) ir + ia = iria = (I would/should go)

(p) (tu) ir + ias = irias = (thou would/should go)

(ele, ela, você, o senhor, a senhora, (p) a senhorita) ir + ia = iria = (he/she/you would/should go)

(b) (nós) ir + íamos = iríamos = (we would/should go)

(p) (vós) ir + íeis = iríeis = (ye would/should go)

(eles, (p) êles, elas, vocês, os senhores, as senhoras (p) as senhoritas) ir + iam = iriam = (they would/should go)

(COMPOUND): (I would/should have gone)

(Simple Conditional of the helping verb ter = to have + participle of verb ir = ido)

(eu) teria ido = (I would/should have gone)

(p) (tu) terias ido = (thou would have gone)

(ele, ela, você, o senhor, a senhora, a senhorita) teria ido = (he/she/ you would have gone)

(nós) teríamos ido = (we would have gone)

(p) (vós) teríeis ido = (ye would have gone)

(eles, elas, vocês, os senhores, as senhoras, as senhoritas) teriam ido = (they would have gone)

IMPERATIVE MOOD

AFFIRMATIVE FORM: (go thou/you/we/ye/they)

(p) vai (tu)

(você, o senhor, a senhora, a senhorita)

vamos (nós)

(p) ide (vós)

vão (vocês, os senhores, as senhoras, as senhoritas)

NEGATIVE FORM: (don't go thou/you/we/ye/they)

(p) não vás (tu)

não vá (você, o senhor, a senhora, a senhorita)

não vamos (nós)

(p) não vades (vós)

não vão (vocês, os senhores, as senhoras, as senhoritas)
 

Copyright ©2010 Brazil Consulting. All rights reserved.